İstanbul Patlayan Su Borusu Nasıl Tamir edilir? Patlak Boru Tamiri

İstanbul Patlayan Su Borusu Nasıl Tamir edilir? Patlak Boru Tamiri

İstanbul patlayan su borusu nasıl tamir edilir? Patlak boru tamiri yapanmahalle tesisatçılarından yardım alınırsa, bu ustaların yanlış yönlendirmeleri sonucu yanlış yerler kırılacak ve boş yere masraf çıkacaktır. Patlayan su borularının tamirinde en büyük hata, cihazı olmayan bir su tesisatçısı çağırmak olur. Patlayan su borusunun yerini tahmini olarak bulmaya çalışan mahalle tesisatçıları çok daha ucuza mal olacak bir sorunu çok daha fazla masraf çıkararak çözmeye çalışır. Alt kat komşunuzun banyo tavanından su damlıyor olması, her zaman sizin banyonuzdan su akıtıyor anlamına gelmez. Bazen farklı yerlerden gelen su kaçakları banyoya kadar ilerleyebilir.

Patlayan Su Borusu Nasıl Tespit Edilir?

Patlayan su boruları bazen demir borularda, bazen de plastik borlarda olabilmektedir. Fayansların altından geçen boruların nerden patladığını tespit etmek sanılanın aksine artık oldukça kolaydır. Teknolojik cihazlarla günümüzde boru patlağını bulmak oldukça kolaydır. Termal kameralar ve nemölçer gibi aletlerin kullanılması sonucu boru patlakları kolaylıkla bulunabilmektedir.

Patlayan Kalorifer Borusunu Tamir Etme

Kalorifer tesisatlarındaki patlakların tamir edilmesi için kırmadan dökmeden tamir yöntemi mevcuttur. Kalorifer tesisatı iyice temizlendikten sonra, tesisatın içine bir kimyasal madde su ile karıştırılarak gönderilir. Bu kimyasal tesisat içinde suyla birlikte dolaşırken patlak yere geldiğinde hava ile temas ederek kristalleşir ve patlağı kapatır.

Plastik Su Borusu Tamiri

Plastik su boruları zamanla kaynak yerlerinden patlayabilir. Patlayan su borusunun tespiti için öncelikle teknolojik cihazlarla patlak tespiti yapılır. Daha sonra noktasal olarak tespit edilmiş bölge küçük bir kırık ile açılır. Patlamış olan boru düz olarak kesilir ve plastik kaynak makinesi ile borunun patlak yeri yapıştırılır.

Pis Su Gider Borusu Tamiri

Su tesisatı patlaklarındaki en zor tamiratlar pis su borularındaki patlaklarda olur. Geleneksel yöntemlerle yapılan tamirlerde birçok yer kırılarak her taraf harabeye dönüşebilmektedir. Oysa ki boru içi kameralı görüntüleme cihazı olan profesyonel bir tesisatçıdan destek alarak patlak yerin kamera ile tespitini yaptırmak mümkündür. Bu sayede sadece patlak olan yer kırılarak tamiri yapılabilir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>