İstanbul Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

İstanbul Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

İstanbul kırmadan cihazla su kaçağı tespitihemen her ustanın bildiği ama uygulamadığı bir yöntemdir. Su tesisatının içine test pompası ile basınç uygulanarak su kaçağının tespiti yapılır. Su sızıntılarının tespiti için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Geleneksel yöntemlerle yapılan ve kırıp dökülerek yapılan su kaçağı tespiti ve teknolojik cihazlarla yapılan su kaçağı tespitidir. Geleneksel yöntemlerde yapılan işlemlerde tahmini olarak yapılan işlemlerde her taraf kırılıp dökülürdü. Teknolojik cihazlarla yapılan su kaçağı tespiti işlemlerinde ise noktasal olarak su kaçağının tespiti yapılabilmektedir. Teknolojik cihazlarla yapılan işlemlerde su kaçağının tespiti için öncelikle tesisata basınç verilerek, su kaçağının yerini akustik dinelme cihazı ile tespit yapılır. Pis su kaçaklarının tespiti için ise boru içi görüntüleme kameraları kullanılır.

Su Kaçaklarına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Su boruları yüksek basınca dayanıklı olarak imal edilirler. Ancak usta hataları sonucu yanlış döşenen borular, yüksek basınçlı su geldiğinde sızıntı yapar. Sudaki kimyasalların borularda korozyona neden olması sızıntılara neden olabilir. Bina temellerine döşenen kanalizasyon boruları zamanla binanın oturması ile ek yerlerinden su kaçağı oluşmasına neden olur. Conta yerlerinde oluşan hasarlar su kaçağına neden olur. Muslukların ani olarak kapatılması suyun hızının birden düşmesine ve su basıncının birden yükselmesine neden olur. Tesisatçılar tarafından koç vuruşu olarak adlandırılan bu durumda borularda patlaklar oluşabilir.

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağının tespit edilmesi için bazı teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde su kaçağının tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir. Teknolojiden faydalanan tesisat firmaları genellikle üç farklı cihazdan faydalanmaktadırlar. Temiz su kaçaklarının tespitinde en fazla kullanılan cihaz akustik dinleme cihazlarıdır. Bu cihaz, su kaçağının yerini hızlı ve noktasal bir şekilde tespit etmektedir. İkinci olarak kullanılan cihaz ise termal kameradır. Bu cihaz ile sıcak su borularında meydana gelen kaçakların tespitinde etkilidir. Bu cihaz ile su kaçağı olan su borusu tespit edilir ve daha sonra dinleme cihazı kullanılır. Su kaçağı pis su borusunda ise su kaçağının tespiti için boru içi görüntüleme cihazları kullanılır. Bu cihaz ile pis su borusunun içine gönderilen kamera ile su kaçağının yeri kolaylıkla tespit edilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now Button0554 499 36 18 - Şimdi Ara