İstanbul Cihazla Temiz Su Kaçağı Tespiti Bulan Tesisatçı

İstanbul Cihazla Temiz Su Kaçağı Tespiti Bulan Tesisatçı

İstanbul cihazla temiz su kaçağı tespiti bulan tesisatçı firmalar kaçağın tespitini sıcak ve soğuk su ayrımı yaparak tespit ederler. Şebekeden gelen suyun basıncının değişkenlik göstermesinden dolayı, bu borularda kaçak olma riski de oldukça fazladır. Bunun yanı sıra kalorifer tesisatlarındaki su kaçakları genellikle sıcak suyun borularda genleşme yapması ve bu genleşme sonucu borularda patlak meydana gelmesi le olur. Sıcak ve soğuk su tesisatlarına temiz su boruları denildiği için bu hatlarda meydana gelen kaçaklara da temiz su kaçağı adı verilmektedir. Temiz su borularındaki kaçaklar tesisatçılar tarafından en kolay bulunan kaçaklardır.

Şebeke Su Borusundaki Kaçaklar

Şebeke borularında oluşan patlaklar genellikle şebeke suyunun basınçlı gelmesinden kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde şebeke suyunun basıncı değişkenlik gösterir ve bunun sonucu olarak su borularında patlak meydana gelebilir. Tesisat borularında çatlamaya neden olan bu durumu önlemenin basit yöntemleri vardır. Birincisi ana vanayı kısık ayara getirerek basınç artışından boruların etkilenmesi önlenir. İkinci yöntem ise basınç düşürücü regülatör takılarak önlem alınabilir.

Temiz Su Borularındaki Kaçakların Nedeni

Temiz su borularındaki kaçakların en büyük nedeni tesisatın sağlam yapılmamış olmasıdır. Bunun yanı sıra şebeke suyunun yüksek basınçla gelmesi borularda çatlama yapabilir. Eskiden binalarda demir tesisat boruları döşenirdi. Uzun süre suyla temas eden bu demir borular korozyona uğrayarak çürüyüp su kaçaklarına neden olur. Plastik su tesisat borularındaki kaçaklar ise genellikle kaynak yerlerinden olmaktadır. Boru döşenirken kaynak çok sıcak ya da çok soğuk yapıldığında bu kaçaklar oluşabilir. Tüm bunların yanı sıra inşaat halindeyken su borularının üzerinden el arabalarının geçmesi, kürek çarpmaları sonucu oluşan darbeler borunun incelmesine neden olur. Zamanla su basıncındaki değişiklikler boruların bu bölgelerinde çatlama şeklinde ortaya çıkar. Temiz su kaçağından şüphe edildiğinde cihazla temiz su kaçağı bulan bir firmadan destek alınmalıdır. Cihazla temiz su kaçağı bulan firmalar, kullandıkları son teknoloji cihazlarla su kaçağının yerini noktasal olarak bulmaktadırlar. Su kaçağının yerini bu şekilde net olarak tespit ettikten sonra küçük bir tadilat ve onarım işlemi ile sorun kökünden çözülür.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>