İstanbul Üst Kat Komşumdan Su Damlıyor

İstanbul Üst Kat Komşumdan Su Damlıyor

İstanbul üst kat komşumdan su damlıyor sorunu genellikle çok katlı apartmanlarda sık yaşanılan problemlerdendir. Ancak, çoğu zaman üst kattakiler alt kata verdikleri zararı gidermek için herhangi bir işlem yapmamaktadırlar. Bu sorunun giderilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Belediyeye şikâyet etmek, mahkemeye vermek, evini sigorta yaptırmak veya noterden ihtarname göndermek seçeneklerinden biri ile bu sorunu çözmek mümkündür. Burada çözümlenecek sorun, üst kat komşunun su sızıntısı ile ilgili tadilat yaptırması ile olur. Bunun için öncelikle profesyonel bir firmadan destek almalı ve su kaçağı tespiti yaptırmalıdır.

Üst Kattan Neden Su Damlar?

Üst kattan su sızıntısının çeşitli sebepleri olabilir. Kalorifer tesisatından sızıntı olabilir, ancak bu su sızıntısı rutubetlenme şeklinde görülür. Özellikle banyo kısmından su sızıntısı şikâyeti çok olmaktadır. Bunun nedeni, banyo tabanından hem kalorifer, hem temiz su, hem de pis su atık borusu geçer. Tavanda oluşan rutubetlenme sarı renkli ise gider borusunda kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Su sızıntısı sürekli ve damlama şeklinde oluyorsa emiz su borularında kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra üst kattan su damlamasının bir diğer nedeni de üst kat komşunuzun fayanslarının arasındaki derz dolguların zamanla aşınarak su sızdırmasından dolayı da olabilir. Bunun çözümü için fayans araları yeniden derz dolgu yaptırılmalıdır.

Tavandan Su Damlamasının Çözümü

Üst kattan su damlaması sorunu ile karşı karşıya kalındığında profesyonel hizmet veren bir firmadan yardım alınmalıdır. Teknolojik cihazlar kullanan bu firmalar su kaçağının yerini kolaylıkla tespit edebilmektedirler. Kalorifer tesisatında ya da temiz su borularındaki çatlaklar için bir çeşit kimyasal kullanılarak, çatlakların tamiri yapılır. Temiz su borularındaki kaçakların tespiti için akustik dinleme cihazı kullanılarak noktasal olarak tespit yapılır. Burada da aynı şekilde çatlağın boyutuna göre kimyasal kullanılarak tamir işlemi yapılır. Eğer çatlak kimyasal ile kapatılamayacak kadar büyükse bölgesel bazlı bir onarım işlemi yapılır. Gider borularındaki çatlaklarda boru içi kameralı görüntüleme sistemi kullanılır. Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra ev sahibinin onayı ile çatlak olan su borusunun değişimi yapılır.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>