İstanbul Tıkalı Mutfak Gideri Açma

İstanbul Tıkalı Mutfak Gideri Açma

İstanbul tıkalı mutfak gideri açma işlemleri genellikle evlerde lavabo açıcı kimyasallar ile yapılmaktadır. Ancak bunlar tesisata zarar verebileceği için kalıcı çözümler değildir. Mutfak giderlerindeki tıkanıklıkların en büyük sebebi yemek atıkları ve bitkisel yağların lavabo giderlerine dökülmesidir. Bu gibi durumlara önlem alınmazsa daha büyük sorunlar oluşabilmektedir. Bunun önlemini yine kullanıcılar kendileri alabilirler. Yemek atıkları ayrı bir yerde biriktirilerek çöpe atılmalıdır. Aksi taktirde bu atıklar gider borularında birikerek tıkanıklığa neden olur. Bunun yanı sıra bazen de tesisatçı ustaların gider borularını döşerken doğru eğim vermemesinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda tadilat yapılarak boruların yeniden döşenmesi gerekir. Ancak, kullanıcı hatası nedeniyle tıkanan mutfak giderleri kırmaya gerek kalmadan kolaylıkla açılabilmektedir. Kameralı cihazlarla faaliyet gösteren tesisatçılar bu gibi tıkanıklıkları robot adı verilen cihazlarla açmaktadırlar.

Mutfak Giderlerinin Tıkanma Sebepleri

Mutfak gider borularının döşenmesi sırasında yeterli eğim verilmemesinden dolayı tıkanabilir. Gidere atık kullanılmış yağ gönderilmesinden dolayı tıkanabilir. Mutfak giderlerine bağlı olan çamaşır ve bulaşık makinelerinden giden atıkların giderleri tıkaması mümkündür. Yan daire ile aynı gider kullanılıyorsa, diğer dairenin yanlış kullanımından dolayı gider tıkanabilir. Mutfak ana gider borusunun çatıda üzeri açık bırakılmış olabilir. Buradan içine atılan çeşitli yabancı cisimler tıkanıklığa sebep olur. Ayrıca mutfak ana hatlarında yanlış yapılan bağlantılardan dolayı da tıkanıklık oluşur.

Mutfak Giderinin Tıkanmaması İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Mutfaklar en sık kullanılan mekânlardandır. Mutfaklarda en fazla yaşanan sıkıntılardan biri mutfak giderlerinin tıkanmasıdır. Özellikle otel, restoran gibi yerlerdeki mutfaklarda tıkanıklıklar daha fazla yaşanmaktadır. Mutfak giderlerinin tıkanmasını önlemek için mutfak lavabolarında süzgeç kullanmaya özen gösterilmelidir. Yemek atıklarının bu süzgeçlerde birikerek çöpe atılması uygundur. Mutfak lavabo tıkanıklıklarında lavabo açıcı kimyasallar kullanmak yerine pompa ile basınç uygulanmalıdır. Bunların yanı sıra belirli dönemlerde mutfak lavabosunun altındaki sifon borusu sökülerek temizlenmelidir. Atıkların ilk geçtiği kısım olan bu parça zamanla daralabilmektedir. Bu parçanın değiştirilmesi oldukça ucuz ve kolaydır. Bu önlemlerin alınması halinde yine de gider tıkanıyorsa o zaman mutlaka profesyonel bir firmadan destek almak gerekir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 4 Ortalama: 4.8]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>