İstanbul Su Tesisat Çözümleri

İstanbul Su Tesisat Çözümleri

İstanbul su tesisat çözümleri üreten firmalar, kullandıkları son teknoloji cihazlarla her türlü soruna çözüm üretmektedirler. Evlerde ya da iş yerlerinde su kaçakları neden oluşur, öncelikle bunları bilmeliyiz. Temiz su kaçakları genellikle, şebeke hattından gelen suyun basıncının ani bir şekilde artması, tesisat borularının hatalı döşenmiş olması ya da kalitesiz olması, tesisatın döşenmesi aşamasında ustanın boruların kaynak kısımlarını doğru şekilde birleştirmemesi gibi nedenlerle oluşabilir. Bir de pis su kaçakları vardır ki, en büyük sorunu oluştururlar. Bunların sebepleri arasında ise pimaş hatlarındaki çökmeler, boruların ek yerlerindeki contaların aşınması, gider borularının tıkanması ve evlerde kullanılan kimyasalların borulara zarar vermesi gibi durumlarda pis su kaçakları oluşur.

Temiz Su Kaçaklarında Ne Yapılmalıdır?

Su tesisatı sistemlerinde oluşan kaçaklarda mutlaka profesyonel bir firmadan destek alınmalıdır. Çünkü bu sistemler oldukça karmaşık sistemlerdir. Ayrıca evlerde temiz su, pis su kaçağı olabileceği gibi kalorifer tesisatlarında da kaçaklar olur. Bu kaçakların tespiti için son teknoloji cihazlar kullanan firmalardan yardım alınmalıdır. Temiz su kaçaklarının tespiti akustik dinleme cihazları ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Kalorifer tesisatlarındaki ya da sıcak su tesisatındaki su kaçaklarının tespiti için termal kamera denilen ve ısıya duyarlı cihaz kullanılarak su kaçağının yeri tespit edilebilmektedir. Pis su tesisat kaçaklarının tespiti ise boru içi görüntüleme kameraları ile yapılmaktadır. Su kaçağının tespiti yapıldıktan sonra tespit edilen yere göre müdahale edilerek çok fazla kırıp dökmeden sorun çözülür.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçaklarının tespiti üç bölüme ayrılmaktadır. Dinleme cihazı, termal kamera ve görüntülü kamera sistemi olarak bu üç yöntemden faydalanılır. Temiz su kaçaklarının tespiti için ilk yapılan basınç testidir. Bu makine ile tesisata basınç verilerek manometre kontrol edilir. Manometrede düşüş varsa su kaçağı olduğunu gösterir. Basınçta düşüş olduğunda bu sefer akustik dinleme cihazı kullanılarak dinleme yapılarak su kaçağının yeri noktasal olarak tespit edilir. Bir iki fayans çıkarılarak kaçağın tamiri yapılır. Gider borularındaki kaçakların tespiti ise boru içi kameralı görüntüleme sistemleri ile yapılır. Termal kameralar ise sıcak su tesisatındaki ya da kalorifer tesisatındaki kaçakların tespitinde kullanılır.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 6 Ortalama: 4.7]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>