İstanbul Tesisat – Sıhhi Tesisat Ustası

İstanbul Tesisat – Sıhhi Tesisat Ustası

İstanbul tesisat, sıhhi tesisat su arızası gibi terimlerin açıklamak gerekirse; evlerde ya da iş yerlerinde pis su giderleri ile temiz su tesisatının hepsine genel olarak sıhhi tesisat adı verilmektedir. Bu işle uğraşan ustalara da eskiden sıhhi tesisat ustası, şimdi ise su tesisatçısı adı verilmektedir. Banyo, mutfak ve tuvaletler için ayrı ayrı tesisat döşenip ayrı musluklar takılması ile rahat bir kullanım elde edilmektedir. Zamanla bu tesisatlar da arıza yapmaktadır. Sıhhi tesisat arızaları genellikle ilk zamanlarda döşenen demir, galvaniz ve kurşun borularda zamanla suyun oluşturduğu korozyon neticesinde sızıntılar meydana gelmektedir. Bunlara da sıhhi tesisat arızası adı verilmektedir.

Sıhhi Su Tesisat Arıza Tespiti

Temiz su temini ve pis su giderini sağlamak amacıyla yapılan sistemlere sıhhi tesisat sistemi adı verildiğini söylemiştik. Bu sistemlerin kullanım alanlarının fazla olması nedeniyle çok sık kullanılmaktadır. Sık kullanıma bağlı olarak da arızalar meydana gelmektedir. Arızanın meydana gelmesi gayet doğaldır. Önemli olan arızanın tespitinin yapılmasıdır. Sıhhi su tesisatı arızası doğru olarak tespit edilmesi halinde sorunun giderilmesi de kolaylaşır. Aksi takdirde arıza tespiti yanlış yapılırsa, ek maliyetler ve zaman kaybı yaşanır. Temiz su tesisatı arıza tespiti basınç testi ile yapılmaktadır. Bu teste başlamadan önce temiz su tesisatına bağlı olan tüm vana ve musluklar kapatılır ve bunların sızdırmadığından emin olunur. Daha sonra test pompası bağlanarak sisteme 10-15 bar arası basınç uygulanır. Uygulanan basınç esnasında basınçta düşme görülürse hatta kaçak olduğu söylenebilir. Basıncın düşmesi kaçağın durumuna göre az ya da fazla olabilir.

Cihaz ve Termal Kamera ile Su Tesisatı Arıza Tespiti

Basınç testi uygulandıktan sonra eğer hatta kaçak olduğu tespit edilirse ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada arızanın bulunduğu yer termal kamera ile tespit edilir. Bunun yanı sıra basınç uygulandığında arızalı bölümde titreşim olur. Bu da akustik dinleme cihazları ile tespit edilir. Termal kameralar ısıya duyarlı olarak çalıştığı için özellikle sıcak su tesisatlarında kullanılması çok faydalıdır. Hatta su kaçağının olduğu yerde ısıda bir dağılma görülür ve bu da kaçağın o bölgede olduğu anlamına gelmektedir. Soğuk su kaçağını da termal kamera ile görüntülemek mümkündür. Bunun için de bazı etkenlerin gerçekleşmesi gerekir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 12 Ortalama: 4.4]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>