İstanbul Merkezi Isıtma Sistemi Petek Temizliği

İstanbul merkezi ısıtma sistemi petek temizliği yapan firmalar petekleri yerinden sökmeden özel cihazlarla temizlemektedir. Merkezi ısıtma sistemleri uzun süreli kullanımlarda suyun kirecine maruz kalırlar. Kireç ilk önce kazana yapışır. Daha sonra ilerleyerek peteklerin içine yerleşir. Peteklerin dönüş hattında kirece bağlı olarak daralma olacağı için dönüşte su soğuyarak döner. Peteklerin üst kısmının sıcak olması alt kısmının soğuk olması kireç yüzündendir. Bu da radyatörün ısı verimini düşürür. Bu nedenle merkezi ısıtma sistemlerinde kazan ve petek temizliğinin periyodik olarak yapılması gerekmektedir.

Merkezi Sistem Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Bütün dairelerde dolaşan suyun içindeki pislikler merkezi ısıma sistemi kazanında birikeceği için temizliğe ilk önce kazan temizliğinden başlanır. Merkezi ısıtma sistemlerinde kazan temizliği ile birlikte petek temizliği de kazan dairesinde yapılır. Ana vana bulunan dairelerde petek temizliği dairede de yapılabilir. Merkezi sistem temizliği yapılırken genellikle 1-2 gün sistem kapalı kalacağı için bu işin kışa girmeden yapılması gerekir. Sistemin temizliğinin bir bütün olarak yapılması gerekir. Merkezi sistemde tüm daire petekleri aynı kazan bağlı oldukları için temizliğin tek tek yapılması sağlıklı bir sonuç vermez. Bu nedenle tüm sistemin tek seferde temizliğinin yapılması gerekmektedir. Merkezi ısıtma sistemi ve petek temizliği basınçlı makineler ile yapılır. Makinenin sağladığı basınç ile tüm petekler kolaylıkla temizlenir.

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Faydaları

Isıtma sistemlerinin temizliği ısıtmanın verimli olması için gerekli bir işlemdir. Merkezi sistem olsun bireysel sistem olsun ısıtma sistemlerinin temizliği enerji tasarrufu açısından çok önemlidir. Enerji tasarrufunun yanı sıra sistem içerisindeki kireç sökülüp atılacağı için suyun dolaşımı kolaylaşır. Bu sayede pompa da daha az yıpranır. Petek temizleme işlemlerinde hava ve su karışımı kullanılarak temizlik yapılmaktadır. Bazen petek temizliği kimyasalı da kullanılmaktadır. Ancak kimyasalın kullanılması sonucunda sistemin tamamen kimyasaldan arındırılması gerekir. Merkezi ısıtma sistemi ve petek temizliği bittikten sonra petek koruma kimyasalı kullanılmaktadır. Bu kimyasal ilaç en az 2 yıl boyunca petekleri kireçten korur ve sisteme hiçbir zararı yoktur.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>