İstanbul Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

İstanbul Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

İstanbul lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri arasında birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere geçmeden önce lavabo tıkanıklığı nedir önce onu tanımlayalım. Lavabo giderine akan suyun kanalizasyona aktaramayacak durumda olmasına lavabo tıkanıklığı adı verilir. Lavabo tıkanıklığı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Lavabonun kullanımı imkânsız hale gelebileceği gibi lavabo dışına su taşması ve pis kokuya neden olur. Tıkanıklığın giderilmesinin aksatılması uzun vade de kanalizasyon tesisatına da zarar verebilir. Bu nedenle lavabo tıkanıklıklarının biran önce açılması gerekmektedir. Evde basit yöntemler ile bu tıkanıklıklar açılabilmektedir. Ancak yine de uzman bir tesisatçıdan destek almak gerekebilir.

Lavabo Tıkanıklığının Sebepleri

Lavabo tıkanıklığının sebepleri arasında, lavabo giderinin aktaramayacağı büyüklükteki nesnelerin boruya kaçması gelir. Mutfak lavabosuna dökülen yemek yağlarının zamanla içeride donarak kanalı tıkaması ile tıkanıklık oluşur. Uzun süreli kullanımlarda genel kalıntı birikimi tıkanıklığa sebep olabilir. İnşaat veya tadilat sonrası lavaboya dökülen boya, harç, derz gibi atıklar dolayısı ile lavabo tıkanıklıkları oluşabilir. Banyo lavabolarında saç ve sabun kalıntılarının birleşerek kalıp oluşturması sonucu boruda tıkanıklık oluşur. Mutfak lavabosunda çamurlu ve kumlu sebzelerin yıkanması ve çayların posasının lavaboya dökülmesi tıkanıklıklara neden olur. Bu sebeplerden bir ya da birkaçının birlikte meydana gelmesi sonucu, lavabo gideri suyu hızlı bir şekilde tasfiye edemeyince tıkanıklık oluşacaktır.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

• Oluşan küçük tıkanıklıkların açılması için pompa kullanılır. Pompa lavabo üzerine bastırılıp çekilerek gidere giden maddenin çıkarılmasına çalışılır. Lavabo giderindeki yağlanma sonucu oluşan tıkanıklıklarda çok fazla etkili olmaz.

• Sirke karbonat ya da sirke tuz kullanılarak lavabo tıkanıklığı açılmaya çalışılır.

• Gidere çamaşır suyu döküp bekleyip üzerine sıcak su dökmek te kullanılan bir diğer yöntemdir. Ancak, çamaşır suyu kullanımı sırasında dikkatli davranılmalıdır.

• Kimyasal lavabo açıcılar ambalajlarının üzerinde yazan kullanma talimatlarına göre uygulanmalıdır. Tıkanıklıkları açmada geçici çözüm üretir. Kullanımı esnasında dikkatli olmak gerekir.

• Tıkalı olan lavaboya bir tel gönderilerek tıkanıklık açılmaya çalışılır.

Son ve en kalıcı çözüm üreten yöntem ise makine ile tıkanıklık açan bir firmadan destek almaktır. Makine ile tıkanıklık açmak en pratik ve en kalıcı çözüm üreten yoldur.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>