İstanbul Kamerayla Atık Su Borusunu Açan Tesisatçı

İstanbul Kamerayla Atık Su Borusunu Açan Tesisatçı

İstanbul kamerayla atık su borusunu açan tesisatçı sorunun kaynağını bulabilmek için eskiden kırıp dökme işlemi, fayansları sökme gibi yöntemler kullanıyordu. Bu yöntemler ile mutfak ya da banyolar harap oluyordu. Teknolojinin gelişmesi her alanda olduğu gibi atık su borularının açılması alanında da birçok fayda sağlamıştır. En azından artık kırıp dökme, fayans sökme gibi işlemler yapılmıyor, kamera ile atık su borusundaki sorun anında tespit edilerek, tek noktadan tamir işlemi yapılabiliyor. Gereksiz masraflara gerek kalmadan modern cihazlarla yapılan bu işlemler sayesinde mülk sahibine ya da kiracısına ek bir masraf çıkarılmadan sorun kökünden çözülebilmektedir.

Atık Su Borusu Neden ve Nasıl Tıkanır?

Atık su borularının tıkanma sebepleri genellikle hep aynıdır. Bunları maddeler halinde incelersek;

• Atık su boruları zamanla kireçlenme yapar. Tuvalete atılan yabancı cisimler, bu kireçlenmeye takılarak suyun gitmesini engeller,

• Alt yapının yapılırken gider borularının eğimsiz olması, zamanla kireçlenme yapan borularda tıkanıklığa neden olur,

• Atık yağların mutfak lavabosuna dökülmesi sonucu, bu yağlar borular içinde donarak tıkanıklığa sebep olur. Bunun yanı sıra zamanla yıkanan bulaşıklardan dökülen yağ kalıntıları da tıkanıklığa sebep olur.

• Atık su boruları zemin altından gittiğinden dolayı, zamanla üzerindeki ağırlık sebebiyle çökme olabilir. Bu da yine atık su borularında tıkanmaya neden olur.

Atık Su Borusu Kamerayla Nasıl Açılır?

Atık su borusunu açmak için özel üretilen kanal görüntüleme kameraları kullanılır. Bu sayede atık su borusundaki tıkanıklığın kaynağına inilerek görüntüleme yapılır. Evlerde giderlere atılan birçok yabancı madde, kanalizasyona gitmez ve boru içinde birikerek suyun akışını bozar. Hatta önüne geçerek set oluşturur. Tıkalı atık su borusunun açılması işleminden sonra kamera ile görüntüleme işlemi yapılmasının en büyük nedeni, aynı sorunun tekrar yaşanmasını önlemek içindir. Boru görüntüleme kameraları, boru içindeki yapısal hataların ve problemli alanların tespitinin yapılmasını sağlar. Kanal içindeki atık su kaçaklarının noktasal olarak tespitinin yapılmasını sağlar. Atık su borusunun temizlik durumu kontrol edilebilir. Ayrıca kanalizasyon hattını etkileyen şartların kontrol edilmesini sağlar.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 3 Ortalama: 4]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>