İstanbul Görüntülü Su Kaçağı Bulan Tesisatçı Servis

İstanbul Görüntülü Su Kaçağı Bulan Tesisatçı Servis

İstanbul görüntülü su kaçağı bulan tesisatçı servis ekipleri, kameralı, akustik ses dinleme cihazları ve termal kameralı cihazlarla su kaçağı tespiti yapabilmektedirler. Evlerde, iş yerlerinde, havuzlarda, su depolarında ve mağazalarda su kaçağı yaşanabilmektedir. Yaşanan su kaçaklarında genellikle sıhhi tesisatçılardan yardım alma yoluna gidilir. Oysaki sıhhi tesisatçıların elinde su kaçağını tespit etmek için profesyonel cihazlar bulunmamaktadır. Bu nedenle sıhhi tesisatçılar tecrübelerine dayanarak su kaçağı olduğunu tahmin ettikleri yerlerde kırma işlemi yaparlar. Ancak, görüntülü su kaçağı tespiti yapan firmalar, kameralı su kaçağı cihazları, akustik ses dinleme ve termal görüntüleme cihazları ile kaçak tespiti yapabilmektedirler. Bu sayede kırıp dökme işlemine gerek kalmamaktadır.

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Su tesisat borularında meydana gelen kaçaklar, görüntülü su kaçak tespit cihazları ile tespiti yapıldıktan sonra sadece o bölgede tamirat yapılır. Kırmadan yapılan bu işlemlerde kullanılan kimyasal maddelerle kaçaklar tamir edilmektedir. Bazı su kaçakları akustik dinleme cihazları ile bulunamaz. Bunun için termal kameraların kullanılması gerekmektedir. Su kaçağı tespit işlemini yapmak son derece hassas bir konudur. Bu işi sadece cihazlarla yapmak yeterli olmayabiliyor. Aynı zamanda bu cihazları profesyonelce kullanan ustalara da ihtiyaç vardır. Su tesisatı tespit cihazları sık kullanılmaktadır. Ancak bu cihazlar acemi tesisatçıların elinde bulunduğu zaman tesisatın daha fazla zarar görmesine neden olabilmektedir.

Su Kaçağının Nedenleri

Su kaçakları belli başlı bazı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kullanılan malzemelerin dayanıksız olması, dış etkenler ve usta hataları buna neden olmaktadır. Başlıca su kaçağı nedenleri arasında;

• Pimaş borularının döşenmesi sırasında kullanılan malzemelerin dayanıksız olması sonucu çatlama yapabilir. Tesisatı döşeyen ustalar bu çatlağın farkına varmazlarsa, çatlak şekilde döşeyebilirler. Bu sayede de su kaçağı meydana gelir.

• Kullanılan dayanıksız malzemeler ana gider hatlarında kullanılırsa, zamanla borunun üzerindeki toprağın çökmesi sonucu borularda kırılma ya da çatlama görülebilir.

• Evlerde yapılan tadilatlar sırasında çakılan bir çivi pimaş boruya denk gelebilir ve borunun delinmesine neden olabilir. Bu sebeple su kaçağı oluşabilir.

• Pimaş boruları döşeyen ustaların dikkatsizliği sonucu boruların ek yerlerindeki contaların takılmaması sonucu, ek yerlerinden su sızıntısı meydana gelir.

Logar boruları künk borular olarak döşenir. Bu borular betondan yapıldığı için ek yerlerine conta konmaz. Bu nedenle bu borular ek yapılırken aralarında açıklık kalmamasına dikkat edilmelidir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 11 Ortalama: 4.5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>