İstanbul Evde Su Sızıntısı Olduğu Nasıl Anlaşılır

İstanbul Evde Su Sızıntısı Olduğu Nasıl Anlaşılır

İstanbul evde su sızıntısı olduğu nasıl anlaşılır, sorusu genellikle birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Su sızıntısını tespit edebilmek için ev ya da işyerinde dikkatli bir inceleme yapılmalıdır. Su sızıntısı kendini gelen yüksek su faturaları ile belli eder. Su sızıntıları zamanla rutubet ve küf oluşturarak insan sağlığına da zarar vermeye başlar. Su sızıntılarının gözle görülüyor olması çoğu zaman sorun teşkil etmez. Bunların onarımı kolaylıkla yapılabilir. Ancak bir de gizli su kaçakları vardır ki, bu da komşunun duvarında ya da tavanında ortaya çıkarak büyük sorunlara neden olabilir.

Kalorifer Tesisat Kaçakları

Su kaçaklarının kaynaklarından biri de kalorifer tesisatında oluşan kaçaklardır. Kalorifer tesisatında kaçak olduğunu anlamanın belirli yolları vardır.

• Kombi sürekli su eksiltiyorsa,

• Kalorifer tesisatında olan bir kaçak ya bulunduğu eve yansır ya da alt kat komşuya yansır. Genellikle zemin döşemelerinde kabarmalara neden olur.

• Kalorifer tesisatındaki su kaçağı nedeniyle kombi suyu eksilir ve kombi arıza verebilir. Bu yüzden barometre sürekli kontrol edilmelidir.

• Peteklerin vanalarında su kaçağı var mı, bu da elle kontrol edilebilir.

Temiz Su Tesisat Kaçakları

Tüm musluklar kapalı olduğu halde su saati dönüyorsa ya su saati arızalıdır ya da evinizde su kaçağı vardır. Su saatinde arıza olmaması durumunda kesinlikle su tesisatınızda arıza var demektir.

• Temiz su tesisatında olan su sızıntısı alt kat komşunun tavanında damla damla akıntıya neden olur.

• Alt kat komşunuzun tavanında berrak su damlaları oluşur.

• Alt kat komşunuzun tavanında su damlaması olur ancak sararma ya da kararma olmaz.

• Tüm vanaları kapatmanız halinde bile alt kat komşunuzun tavanından akan su süreklidir. Tüm vanalar kapalıyken duvarları ya da yeri dinlediğinizde su sesi gelecektir.

Atık Pis Su Tesisatı Kaçakları

Banyo, mutfak lavabosu, tuvalet ve duş giderleri atık su giderleri olarak adlandırılır. Atık pis su borularındaki kaçaklar büyük sorunlara neden olur ve sağlıksız bir ortam yaratır.

• Atık pis su borularındaki kaçaklar genellikle alt kat komşunuzun tavanında kendini gösterir.

• Sızıntının oldu yerde küflenme, sararma ve kararma oluşur.

• Sürekli akıntı yoktur. Sadece üst kattaki komşunun giderleri kullanması ile akıntın oluşur.

Atık pis su tesisat kaçaklarında çok kötü bir koku oluşur ve ev rutubetli bir hale gelir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>