İstanbul Bilgisayarlı Su Tesisatçı

İstanbul Bilgisayarlı Su Tesisatçı

İstanbul bilgisayarlı su tesisatçısayısı günden güne artmaktadır. Bilgisayarlı su tesisatçıları artık neredeyse her mahallede faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu firmaların bir kısmı ellerinde sadece bir tek cihaz ile bilgisayarlı kaçak tespiti yaptıklarını iddia etmektedirler. Oysaki madalyonun diğer yüzüne baktığımızda tek bir cihazla bilgisayarlı su tesisatçısı olunmuyor. Bilgisayarlı su tesisatçısı olabilmek için bu iş için üretilmiş tüm cihazların tesisatçının elinde olması gerekir. Sadece boru içi görüntüleme kamerası ile tesisat sorunları çözülemez. Temiz su borularında oluşan su kaçaklarında bu kameralar hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle bir kaçak ya da tıkanıklık tespitinde birden fazla bilgisayarlı cihaz ile çalışmak gerekir. Bu işi hakkıyla yapan tesisatçılar, artık işi o kadar profesyonelce yapmaktadırlar ki, boru içindeki kırık ya da tıkanıklıkları kayıt etme şansına da sahiptirler. Bu firmalar bilgisayarlı su kaçağı tespiti yaparken kaçağın yerini nokta atışı olarak tespit edebilmektedirler.

Bilgisayarlı Alet ile Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespitinde genellikle akustik dinleme cihazları kullanılır. Bu cihazın çalışma prensibi oldukça basittir. Su borusundaki patlaktan çıkan suyun sesini algılar ve kullanıcıya iletir. Bu sayede teknisyen su kaçağının yerini kolaylıkla tespit eder. Burada cihazı kullanan teknisyenin de cihazı kullanmayı bilmesi ve bu konuda uzman olması gerekir. Borudaki patlak çok ince ise ve su sızıntı şeklinde çıkıyorsa bu sesi tespit etmek oldukça zordur. Bunun için tesisata basınç uygulanarak suyun akışı hızlandırılır. Bu sayede cihazla suyun sesi daha kolay algılanır. Tabi bunun yanı sıra kalorifer borularındaki ya da sıcak su tesisatındaki kaçakları tespit etmek için de termal kamera adı verilen ısıya duyarlı cihazlar kullanılır. Bu cihazlar olduğu müddetçe su kaçağının kaçacak yeri yoktur.

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti Yapan Firmalar

Su tesisatçılarının artık bilgisayarlı cihazları kullanması bir zorunluluk olmuştur. Çünkü kimse mutfağının ya da banyosunun kırılıp, dökülmesine razı olmamaktadır. Bu nedenle eve su tesisatçısı çağıran kişiler firmaya öncelikle teknolojik cihazlarının olup olmadığını sormaktadırlar. Bilgisayarla su kaçağı tespiti en fazla 2 saat içinde tespit edilip, en fazla bir iki seramik kırılarak tamiri yapıldığı için bu firmalar daha çok tercih edilmektedirler.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>