İstanbul Banyonun Tavanından Su Akıyor

İstanbul Banyonun Tavanından Su Akıyor

İstanbul banyonun tavanından su akıyor diye endişelenmenize gerek yok.  Banyo tavanında ıslaklık varsa, öncelikle üst kat komşunuzun fayanslarının aralarındaki derzleri yenilemesi gerekir.  Buna rağmen sızıntının devam etmesi durumunda cihazla su kaçağı tespiti yapan profesyonel bir firmadan destek alınmalıdır. Su kaçakları birçok insanın başına gelebilecek sorunlardandır. Su kaçakları, hem eve, hem sağlığa hem de maddi anlamda keseye zarar verir. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile su kaçaklarının tespiti artık daha kolay bir hale geldi. Banyonun tavanından su akıyorsa profesyonel firmalar su kaçağının tespiti için akustik dinleme cihazlarını kullanarak yer tespiti yapmaya çalışırlar.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kameralı su tesisatçıları eve geldikten sonra öncelikle temiz su kaçağı tespiti yaparlar. Genellikle temiz su kaçaklarının yerini dinleme cihazları ile tespit ederler ve tespit ettikten sonra size gösterirler. Tespit edilen bu yerin onarımı hemen yapılır. Eğer ki, atık pis su borularında meydana gelen bir kaçak ise, kameralı görüntüleme cihazı ile boru içi görüntüleme yapılarak kaçağın tespiti yapılır. Temiz su kaçaklarının bulunması için öncelikle ev eğelen tesisatçı herhangi bir musluktan makineyi tesisata bağlar. Daha sonra tesisata su basılarak manometreye bakılır. Manometrede düşüş olursa temiz su kaçağı vardır denir. Eğer manometrede düşüş yoksa o zaman pis su kaçağından şüphelenilir. Manometrede düşüş varsa bu seferde akustik dinleme cihazı kullanılarak dinleme yapılmaya başlanır. Sesin en yoğun olduğu bölge bulunur ve yer tespiti yapılmış olur.

Atık Su Borusundaki Kaçağın Tespiti

Atık su borularındaki kaçakların tespiti boru içine gönderilen kameralar ile yapılmaktadır. Birçok tesisatçıda boru içi görüntüleme kamerası bulunmamaktadır. Bu nedenle tesisatçı çağırırken boru içi görüntüleme sistemi olan bir firma çağırmakta fayda vardır. Bu kamera boru içine gönderilerek boru içi renkli olarak görüntülenir ve kaçağın nereden olduğu kolaylıkla tespit edilir. Kaçağın yeri tespit edildikten sonra tadilatı da kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Kalorifer borularındaki su kaçakları genellikle kendini daha kolay belli eder. Kombi basıncının sürekli olarak düşmesi kalorifer tesisatında kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Kalorifer tesisatındaki su kaçağının tespiti için termal kameralar kullanılır. Isıya duyarlı olan bu kameralar sıcak suyu daha kolay algılayarak su kaçağının yerinin tespit edilmesini sağlar.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>